RESULTS

Sunday, February 10th

Dual Moguls

Women’s Dual Moguls

  1. Perrine Lafont, FRA

  2. Jaeline Kauf, USA

  3. Tess Johnson, USA

  4. Yulia Galysheva, KAZ

  5. Laura Graseman, GER

  6. Junko Hoshino, JPN

Men’s Dual Moguls

  1. Mikael Kingsbury, CAN

  2. Bradley Wilson, USA

  3. Daichi Hara, JPN

  4. Walter Wallberg, SWE

  5. Casey Andringa, USA

  6. Benjamin Cavet, FRA

Saturday, February 9th

Freeski Halfpipe

Women’s Freeski Halfpipe

  1. Kelly Sildaru, EST

  2. Cassie Sharpe, CAN

  3. Brita Sigourney, USA

  4. Rachael Karker, CAN

  5. Li Fanghui, CHN

  6. Maddie Bowman, USA

Men’s Freeski Halfpipe

  1. Aaron Blunck, USA

  2. Kevin Rolland, FRA

  3. Noah Bowman, CAN

  4. D Artois Simon, CAN

  5. Birk Ruud, NOR

  6. Thomas Krief, FRA

Friday, February 8th

moguls

Women’s Moguls

1.  Yulia Galysheva, KAZ

2.     Jakara Anthony, AUS

3.     Perrine Laffont, FRA

4.     Anastasiia Smirnova, RUS

5.     Justine Dufour-Lapointe, CAN

6.     Jaelin Kauf, USA

Men’s Moguls

  1. Mikael Kingsbury, CAN

  2. Matt Graham, AUS

  3. Daichi Hara, JPN

  4. Ikuma Horishima

  5. Benjamin Cavet, FRA

  6. Philippe Marquis, CAN

Snowboard Halfpipe

Women’s Snowboard Halfpipe

  1. Chloe Kim, USA

  2. Xuetong Cai, CHN

  3. Maddie Mastro, USA

  4. Queralt Castellet, ESP

  5. Arielle Gold, USA

  6. Verena Rohrer, SUI

Men’s Snowboard Halfpipe

  1. Scotty James, AUS

  2. Yuto Totsuka, JPN

  3. Patrick Burgener, SUI

  4. Toby Miller, USA

  5. Kent Callister, AUS

  6. Ikko Anai, JPN

Thursday, february 7th

Team Aerials

1.     Switzerland

a. Carol Bouvard

b. Nicolas Gygax

c. Noe Roth

2.     China

a. Mengtao Xu

b. Jiaxu Sun

c. Xindi Wang

3.     Russia

a. Liubov Nikitina

b. Stanislav Nikitin

c. Maxim Burov






Wednesday, February 6th

Aerials

Women’s Aerials

  1. Aliaksandra Ramanouskaya,BLR

  2. Liubov Nikitina, RUS

  3. Mengtao Xu, CHN

  4. Laura Peel, AUS

  5. Ashley Caldwell, USA

  6. Sofia Alekseeva, RUS

Men’s Aerials

  1. Maxim Burov, RUS

  2. Oleksandr Abramenko, UKR

  3. Noe Roth, SUI

  4. Pavel Krotov, RUS

  5. Stanislav Nikitin, RUS

  6. Xindi Wang CHN

Slopestyle

Men’s Freeski Slopestyle

  1. James Woods, GBR

  2. Birk Ruud, NOR

  3. Nicholas Goepper, USA

  4. Mac Forehand, USA

  5. Henrik Harlaut, SWE

  6. Colin Wili, SUI

TUESDAY, FEBRUARY 5th- PARALLEL SLALOM

Women’s Parallel Slalom

  1. Julie Zogg, SUI

  2. Annamari Dancha, UKR

  3. Ramona Theresia Hofmeister, GER

  4. Maria Valova, RUS

  5. Selina Joerg, GER

  6. Patrizia Kummer, SUI

Men’s Parallel Slalom

  1. Dmitry Loginov, RUS

  2. Roland Fischnaller, ITA

  3. Stefan Baumeister, GER

  4. Dmitry Sarsembaev, RUS

  5. Aaron March, ITA

  6. Andreas Prommegger, AUT


MONDAY, FEBRUARY 4th- PARALLEL GIANT SLALOM

Women’s Parallel Giant Slalom

  1. Selina Joerg, GER

  2. Natalia Soboleva, RUS

  3. Ladina Jenny, SUI

  4. Milena Bykova, RUS

  5. Maria Valova, RUS

  6. Annamari Dancha, UKR

Men’s Parallel Giant Slalom

  1. Dmitry Loginov, RUS

  2. Tim Mastnak, SLO

  3. Stefan Baumeister, GER

  4. Vic Wild, RUS

  5. Zan Cosir, SLO

  6. Lukas Mathies, AUT

SUnday, February 3rd- Team Snowboard Cross

  1. USA: Mick Diredorff and Lindsey Jacobellis

  2. Italy: Omar Visintin and Mechela Moioli

  3. Germany: Paul Berg and Hanna Ihedioha

  4. Italy: Emanuel Perathoner and Gallina Francesca

  5. France: Loan Bozzolo and Chloe Trespeuch

  6. Canada: Baptiste Brochu and Carle Brenneman

Saturday, February 2nd

freeski big air

Women’s Freeski Big Air

  1. Tess Ledeux, FRA

  2. Julia Crass, USA

  3. Isabel Atkin, USA

  4. Sarah Hoefflin, SUI

  5. Silvia Bertagna, ITA

  6. Anastasia Tatalina, RUS

Men’s Freeski Big Air

  1. Fabuan Boesch, SUI

  2. Henrik Harlaut, SWE

  3. Alex Beaulieu-Marchand, CAN

  4. Alexander Hall, USA

  5. Finn Bilous, NZL

  6. Jesper Tjader, SWE

SKI CROSS

Women’s Ski Cross

  1. Marielle Thompson, CAN

  2. Fanny Smith, SUI

  3. Alizee Baron, FRA

  4. Sanna Luedi, SUI

  5. Kelsey Serwa, CAN

  6. Brittany Phelan, CAN

Men’s Ski Cross

  1. Francois Place, FRA

  2. Brady Leman, CAN

  3. Kevin Drury, CAN

  4. Alex Fiva, SUI

  5. Jean Rederic Chapuis, FRA

  6. Johannes Aujesky, AUT

FRIDAY, FEBRUARY 1st- Snowboard Cross

 Pacifico SBX Finals  2019 FIS World Champs presented by Toyota - Solitude, Utah Photo: U.S. Ski & Snowboard
 Pacifico SBX Finals  2019 FIS World Champs presented by Toyota - Solitude, Utah Photo: U.S. Ski & Snowboard

Women’s Snowboard Cross

  1. Eva Samkova, CZE

  2. Charlotte Bankes, GBR

  3. Michela Moioli, ITA

  4. Francesca Gallina, ITA

  5. Lindsey Jacobellis, USA

  6. Raffaella Brutto, ITA

Men’s Snowboard Cross

  1. Mick Dierdorff, USA

  2. Hanno Douschan, AUT

  3. Emanuel Perathoner, ITA

  4. Lucas Eguibar, ESP

  5. Jake Vedder, USA

  6. Baptiste Brochu, CAN